همایش های معماری،شهر سازی،خدمات شهری،مدیریت شهری،برنامه ریزی شهری،طراحی منظر،
رومینا حماطی

رومینا حماطی

 

 

 

Web designer

Honorary member of eJournal shahromanzar

Other activities,photographer

Art and Fine Art at the channel top publishing photos Click to subscribe
You can also follow my activities on Instagram

if u want to know more than about me visit my website
 

دوشنبه, 25 ارديبهشت 1396 ساعت 09:53

کنترل هوشمندانه دولت در کشورهای مختلف

همه می دانیم که زندگی در جوامع امروزی بدون تدوین قوانین خاصی امکان پذیر نبوده و بدون قوانین محدود کننده زندگی در شهرهای بزرگ و کوچک به هرج و مرج کشیده می شود. از این رو در هر نقطه ای از این کره ی خاکی و هر جامعه ای، ولو بسیار کوچک مانند یک روستا، نیز قوانین خاصی وجود دارند که به رفتارهای اجتماعی افراد شکل داده و مانع از بی قیدی آن ها می شوند. این قوانین معمولا توسط حکومت ها یا عرف های فرهنگی و مذهبی به افراد دیکته می شوند.

برخی از اوقات دولت ها برای شکل دادن به رفتارهای شهروندان از روش های خلاقانه ای استفاده می کنند که در عین سادگی بسیار تاثیر گذار هستند. در این مقاله قصد داریم شما را با چند روش هوشمندانه ای که دولت ها با استفاده از آن ها رفتارهای ما را کنترل می کنند آشنا کنیم. با ادامه ی مطلب همراه باشید.

 

 

یک جلد مخصوص برای چراغ روشنایی به منظور جلوگیری از چسباندن استیکر و تبلیغات روی آن.

 

درب این نوع سطل آشغال ها عمداً کوچک طراحی شده است تا افراد نتوانند زباله های حجیم در داخل آن ها بیاندازند.

 

اگر به مترو شهر لندن سفر کرده باشید متوجه شده اید که در این مترو آهنگ های کلاسیک پخش می شود و شما در زمان انتظار برای رسیدن قطار ناگزیر از گوش دادن به موسیقی کلاسیک هستید. محققان بر این باورند که موسیقی کلاسیک باعث کاهش جرم و جنایت و نشان دادن رفتارهای ضداجتماعی در محیط های جمعی و عمومی مانند مترو می شود. همچنین این موضوع به مسافران کمک می کند که در هنگام انتظار برای رسیدن قطار و در جو شلوغ و پر از همهمه ی مترو دچار استرس نشده و آرامش داشته باشند.

 

قبلاً در مناطق شمالی کشور اروگوئه اگر می خواستید از شهر روچا به مالدوناندو بروید باید از قایق استفاده می کردید. در سال ۲۰۱۶ دولت پلی را بین دو ساحل احداث نمود که برخلاف دیگر پل ها شکلی دایره ای و نه مستقیم داشت. دلیل این کار این بود که اگر مسیر مستقیم نباشد شما نمی توانید با سرعت بالا حرکت کنید و باید آرام حرکت نمایید.

 

دکمه ی الکی دکمه ای است که در ظاهر کاری انجام می دهد. با این وجود دکمه ی مورد نظر در واقع هیچ کاربرد مفیدی ندارد. وقتی که می خواهیم از جاده عبور کنیم این دکمه را فشار می دهیم و مدتی بعد ترافیک متوقف می شود. با این وجود در بسیاری از موارد چراغ های ترافیکی به صورت اتوماتیک کنترل می شوند و ما فکر می کنیم که ما ترافیک را متوقف کرده ایم در صورتی که این طور نیست.

 

این توالت های فرنگی که در پیاده روهای مناطق شهری قرار می گیرند به آسانی تمیز شده و از وقوع جرم و مصرف مواد مخدر جلوگیری می کنند. میله ها و ساختار شبکه ای که در قسمت بالا و پایین این دستشویی ها تعبیه شده است باعث می شود که افراد پلیس در صورت وقوع جرم یا مصرف مواد مخدر در داخل این کیوسک هامتوجه موضوع شده و فرد خاطی را دستگیر نمایند. این دستشویی ها از فولاد محکم ساخته شده و نمی توان آن ها را تخریب کرد و در برابر آتش نیز مقاوم هستند. این دستشویی ها آینه نیز ندارند زیرا آینه های این دستشویی های عمومی معمولا توسط افراد بی ملاحظه شکسته می شوند. در داخل این دستشویی ها هیچ سینک یا شیر آبی تعبیه نشده است بلکه تنها یک شیر آب کوچک بر روی سطح خارجی آن ها قرار دارد.

 

 

یک صفحه ی تلویزیونی هوشمند که به سنسورهای حساس به دود و سیگار مجهز شده و در خیابان های شلوغ استکهلم تعبیه شده اند تا افراد را نسبت به سیگار کشیدن در خیابان دلسرد کنند. وقتی که فردی در حال سیگار کشیدن از جلوی این نمایشگر رد می شود مردی که در تصویر دیده می شود شروع به سرفه کردن می کند.

 

در ژاپن، مسئولان این کشور تصمیم گرفتند در ایستگاه های راه آهن و مترو که امار خودکشی از طریق انداختن خود در زیر قطار بسیار بالا بود از چراغ های آبی روشن استفاده کنند. در مدت چهار سالی که این چراغ ها نصب شده اند میزان خودکشی ۸۴ درصد کاهش یافته است.

 

این هم یک طراحی جالب از شرکت نایکی که شما را به دویدن تشویق می کند.

 

نمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران تلاش دارد تا به اهدافی چون معرفی دستاوردها، ظرفيت ها و توانمندي هاي شركت ها، نهادها و سازمان هاي داخلي و خارجي در زمينه حمل و نقل عمومي خدمات و صنايع وابسته، خودروهاي سنگين، ماشين آلات عمراني و راه سازي، وسائط نقليه سبك و سنگين، خودروهاي مخصوص و تجاري، ترافيك و صنايع وابسته،

دوشنبه, 04 ارديبهشت 1396 ساعت 15:49

نمایشگاه تخصصی مبلمان شهری ارومیه 96

در این نمایشگاه ۱۰۰ شرکت از استان های اذربایجان غربی، شرقی، تهران، اصفهان، همدان، رفسنجان، مازندران، قم، البرز، مشهد، گیلان و اراک حضور دارند.

در این نمایشگاه گل و گیاهان دارویی و تزئینی، نهاده های کشاورزی، باغبانی و گلخانه ای و همچنین انواع خدمات شهری و گلخانه ای با هدف گسترش فرهنگ استفاده از گل و گیاه و آشنائی مردم با این نعمت بی همتای طبیعت عرضه شده است.

زمان : ۴ الی ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

ساعات بازدید: ۱۶ الی ۲۲

مکان : پارک جنگلی ارومیه (محل دائمی برگزاری نمایشگاه)

 

دانشگاه آزاد اسلامی قزوین اولین کنفرانس ملی معماری و شهرسازی خود را با عنوان "معماری و شهرسازی انسان گرا" در آذر ماه 1392 برگزار نمود. در راستای تداوم این حرکت ارزشمند، کنفرانس های ملی "نظریه های نوین در معماری و شهرسازی" در مهرماه 1393 و کنفرانس ملی  "فرهنگ، کالبد و محیط در معماری و شهرسازی" نیز در آذرماه 1394 برگزار گردید.
هم چنین برگزاری سه دوره همایش دانش آموختگان دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین با هدف همبستگی و تبادل اطلاعات بین اعضای خانواده بزرگ معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در کارنامه فعالیت های این دانشکده به چشم می خورد، که آخرین دوره از این سلسله همایش ها در مهرماه 1395 با عنوان "از پنداره ها تا پدیده ها" برگزار گشت.

 

محورهای کنفرانس

ابعاد پایداری (اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی)
شرایط و الزامات پایداری (بایدها و نبایدها)
تنگناها و محدودیت های پایداری و تاب اوری شهری
ارتباط معماری با تاب آوری و پایداری
تحقق پذیری پایداری در ایران و جهان
تجربیات جهانی در زمینه پایداری و تاب اوری شهری
ابعاد تاب اوری شهری (رفاه و بهداشت، ایمنی و امنیت و محیط طبیعی)
شهرهای تاب آور و پایداری

 

تلفن دبیرخانه: ۰۲۸۳۳۶۶۵۲۴۵ -۴۲۴۶
فکس دبیرخانه: ۰۲۸۳۳۶۷۰۰۵۸
آدرس پستی دبیرخانه: قزوین- خیابان شهیدبابایی- بلوار نخبگان- دانشگاه آزاد اسلامی قزوین-معاونت پژوهشی دانشکده معماری و شهرسازی-کد پستی : 3419915195
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار می‌کند:
نشست «شورای شهر و زندگی شهری»

با حضور:
– کمال اطهاری
موضوع سخن: بررسی تأثیر سیاست های شورا در حوزه ی سیاستگذاری اجتماعی و اقتصادی بر وضعیت شهروندی تهران

– کامبیز نوروزی
موضوع سخن: مفهوم حقوق انسانی بر زندگی شهری با تاکید بر تهران

– علی طیبی
موضوع سخن: سیاست های شورا در خصوص مشارکت شهروندی

* حضور برای عموم آزاد و رایگان است.

زمان: دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۹۶، ساعت ۱۶
مکان: پل گیشا، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، سالن شهید مطهری

سومین نمایشگاه بین المللی طراحی، ساخت و فناوری های فضای سبز، منظر و صنایع تفرجی سنگاپور (GUSA 2017) و چهارمین کنفرانس بین المللی فضای سبز آسمانخراش ها (ISGC 2017)
قابل توجه حرفه‌مندان حوزه‌ی طراحی، اجرا و مدیریت فضای‌سبز و منظر و دانشجویان و استادان رشته‌های مرتبط با این حوزه

دوشنبه, 14 فروردين 1396 ساعت 12:05

طرح سرزمین غول ها

شرکت آمریکایی choi + shine architects اخیرا” به خاطر یکی از طرح های خلاقانه ی خود برنده ی جایزه ی جامعه ی معماری آمریکا شده است.نام این پروژه که برای خطوط پرفشار برق طراحی شده به علت شکل خاص آنها “the land of giants” – سرزمین غول ها – نام گذاری شده است

این گروه توانسته است با تغییرات کوچکی که در ساختار دکل های معمول برق به وجود آورده، اشکالی مجسمه مانند پدید بیاورد که در عین اینکه ساختاری کاملا” مقاوم دارند، از حیث تنوع هم دارای انواع مختلفی هستند. برای مثال در جاهایی که دکل ها از کوه یا جایی مرتفع بالا میروند، از اشکالی استفاده شده که تداعی کننده ی یک کوهنورد است، یا حتی در جاهایی که برای مثال مقدار سیم های ارتباطی زیاد شده، شکل این دکل برای بهتر تحمل کردن بار اضافی مانند یک فرد زانو زده شده است.
اما هزینه ی اجرای این نوع دکل ها هم تفاوت زیادی با دکل های معمول نمیکند، چرا که این دکل ها مانند بدن هایی میمانند که دست و پا و سر آنها به صورت پیش ساخته تولید شده و تنها با تغییرات در نوع اتصال آنها، این اشکال به وجود آمده اند.

طرحی به نام سرزمین غول ها

طراحی و معماری  مبلمان شهری، یکی از مهمترین مسائلی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. این موضوع روی کیفیت زندگی مردم تاثیر مستقیم خواهد داشت و می تواند آسایش و آرامش را برای شهروندان به ارمغان بیاورد. به عنوان مثال، اتصال مناسب دو خیابان و یا دو بزرگراه به یکدیگر، حجم ترافیک را کاهش خواهد داد. به غیر از موارد کلان، می توان کارهای کوچکی انجام داد و برخی مشکلات را برطرف نمود.

ما در این مقاله قصد داریم ۹ نمونه از اصلاحات و خلاقیت های معماری که در شهرهای مختلف صورت گرفته اند را به شما نشان دهیم. انجام چنین کارهایی در تمام شهرها ضروری به نظر می رسد و پیگیری آن ها مفید واقع خواهد شد. از شما دعوت می کنیم تصاویر را ببینید و توضیحات را بخوانید.

نیمکت نصفه و نیمه در آمستردام هلند. این کشور به مردم اجازه نمی دهد که برای مدت طولانی یک جا بمانند.

 

نیمکتی بدون نشیمن. در اینجا لوگوی نایکی را مشاهده می کنید که شما را به دویدن تشویق می کند.

 

شما نمی توانید برای مدت زیادی اینجا بنشینید. سنگ ها به گونه ای طراحی شده اند که این کار را غیر ممکن می کند و به این شکل از ولگردی جلوگیری می گردد.

 

نیمکتی دارای سطح ناصاف و مضرس برای آنکه مردم نتوانند روی آن بخوابند. همچنین در این نیمکت طاقچه ای به کار نرفته تا از پنهان کردن مواد مخدر یا قرار دادن زباله جلوگیری گردد.

یک ویژگی معماری خلاقانه در دانشگاه کمپوس کمبریج برای جلوگیری از اسکیت بازها.

المان های دکوری که روی سکوی کنار خیابان قرار گرفته تا نوجوانان نتوانند روی آن ها به اسکیت بپردازند.

 

قلوه سنگ ها به کار رفته در زیر پل شهر کلگری کانادا برای آنکه مردم در این منطقه پرسه نزنند و جانشان به خطر نیفتد.

 

زائده های هرمی شکل جلوی یک ساختمان اداری در کشور کانادا که از ایستادن طولانی مدت عابران در این محل و یا سیگار کشیدن آن ها زیر پنجره اشخاص جلوگیری می کند.

حفره های روی این سطل زباله عمدا کوچک ساخته شده تا مردم نتوانند اشیای بزرگ را درون آن بیاندازند.

پوششی مخصوص روی تیر چراغ برای آنکه مردم نتوانند روی آن کاغذ بچسبانند و یا تبلیغ نمایند.

 

گزارش تصویری از چهاردهمین نمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 95

تصاویر نمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 95

تصاویر نمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

تصاویر نمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

تصاویر نمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

تصاویر نمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

تصاویر نمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

تصاویر نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

تصاویر نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

تصاویر نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

تصاویر نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

تصاویر نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

تصاویر نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

 نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

 نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

 نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

 نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

 نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

 نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

 نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

 نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

 نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

 نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

شرکت سروش دیزل در نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

شرکت سروش دیزل در نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

شرکت گلدستون در نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

شرکت مارال صنعت در نمایشگاه حمل و نقل عمومی تهران آبان 95

نمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

زیبا سازی تهران در نمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت ایران پاش در نمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت ایران پاش در نمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت بارز پلاستیک در نمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت بارز پلاستیک در نمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت فیلتر کاج در نمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 95

نمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 95

نمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

نمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت صبا شیمی آریا درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت آلتون رای درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت طهران پرچم درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت پارس پویا اندیشان درخشش درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت حصار درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت ایمین ناوگان خلیج فارس درنمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت ادبلو  درنمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت سپنتا پالایه پارس درنمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت پابلون تجهیز درنمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت پدیده آمل درنمایشگاه  خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت روژان صنعت البرز درنمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت پرتوسازان بدیع درنمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 95

غرفه تجهیزات ترافیکی درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت ترافیک هوشمند الیت درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت طلوع آرین هوشمند درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

شرکتآسیا ویژن درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت ایمن کار آفرین درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت فنی مهندسی روئین نور آریا درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت فرانگر زرفام درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

شرکتآذین علائم آسیا درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت نوین حصار درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت ایمن پیشرو درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

شرکت ایمن صنعت پاسارگاد درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

تجهیزات روشنایی درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

غرفه عرفان صنعت اصفهان درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

غرفه مصالح سبز آپادانا درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

غرفه پرچم درفش درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

غرفه آذر پدیده سمنان درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

غرفه شهر هوشمند الکترونیک درنمایشگاه خدمات شهری تهران آبان 95

سالن سوم نمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 95

 

عکاس : رومینا حماطی

نمایشگاه بین المللی حمل و نقل عمومی و خدمات شهری ۹۵ تهران, چهادرهمین دوره خود را در تاریخ ۶ الی ۹ آبان ماه ۹۵ با حضور مقامات و مسئولین ذیربط و همچنین علاقمندان و مشتاقان این بخش در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار شد.

در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تعداد ۱۴۵ شرکت ایرانی و ۱۰ شرکت خارجی از ۱۰ کشور جهان شامل : آلمان – تایوان – ترکیه – روسیه – ژاپن- سوئد- فرانسه – هند – هلند و کره جنوبی در فضای نمایشگاهی به وسعت ۱۶,۰۰۰ متر مربع آخرین محصولات و دستاوردهای خود در رابطه با ناوگان حمل و نقل عمومی،خودروهای سنگین،اتوبوس،مینی بوس و …، صنایع ریلی،خدمات حمل ونقل عمومی ،ماشین آلات خدمات شهری ،ابزار وادوات،تجهیزات و قطعات وابسته ،ماشین آلات و تجهیزات آتش نشانی، امور ایمنی وحفاظت،ماشین آلات زمستانی(برف روب و نمک پاشو و …)خدمات عمران شهری،تکنولوژی نور رسانی، زیبا سازی و مبلمان شهری، پارکها و فضای سبز وتجهیزات وابسته،معماری شهری و تولید نرم افزارها و نشریات تخصصی را در معرض دید عموم قرار داده اند.

گرازش تصویری از چهاردهمین نمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری تهران آبان 1395 کلیک کنید

آپلود مقاله

الزامی *

 

اجتماعات و خبرنامه

درباره شهر و منظر

درگاه مجازی شهرومنظر فضایی است برای انعکاس جدیدترین رویدادها ، فن آوری ها و مقالات علمی در حوزه مباحث شهرسازی ، معماری منظر ، معماری ، محیط زیست و میراث فرهنگی .این درگاه مجازی وابسته به فصلنامه تخصصی شهرومنظر است و به منظور ایجاد دسترسی آسانتر کارشناسان ، مدیران شهری ، دانشجویان ، اساتید دانشگاه و فعالان و صاحب نظران مسائل شهری راه اندازی گردیده است. 

نماد الکترونیک شهرومنظر