شما اینجا هستید: خانهمقالاتمعماری منظرنقش واهمیت باغ های تاریخی در ساماندهی منظر شهری/ق.اسلامي راد،ی.قاسمی

نقش واهمیت باغ های تاریخی در ساماندهی منظر شهری/ق.اسلامي راد،ی.قاسمی

منتشرشده در معماری منظر
نوشته شده توسط  04 خرداد 1393 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

باغ های تاریخی ایران علاوه بر منظر طبیعی و فرهنگی و معماری به دلیل عظمت و مظهر قدرت معنوی در جهان شهره اند. در فرهنگ ایرانی مفهوم مقدس گیاه که به نوعی باغ ها را تصویر بهشت بر زمین معرفی می‌نماید، باعث شکل‌گیری و ایجاد باغ های زیبایی در کشورمان شده که بسیاری از آنها یا از بین رفته اند که از جمله آنها می‌توان به باغ های تاریخی بهشهر اشاره نمود.

شهرستان بهشهر یکی از قدیمی ترین شهرهای استان مازندران است که به دستور شاه عباس صفوی در سال 1021 ه.ق ساخته شد. در این شهر بناهای با ارزشی از معماری اسلامی به شکل باغ‌هایی از دوره صفویه باقی مانده است که متجلی فرهنگ و هنر ایرانی است.در سا‌ل‌های اخیر به دلیل عدم نظارت در حفظ و نگهداری اینگونه باغ های تاریخی و تصرف آن به وسیله سازمان‌های دولتی متاسفانه موجب فرسایش و نابودی آنها شده است که در اثر این بی توجهی از اهمیت و نقش باغ های تاریخی در ساماندهی و هویت بخشی شهر کاسته و علاوه بر این منجر به گسستگی ساخت و آشفتگی سیمای شهری نیز گردیده است.

در این مقاله سعی شده است با بررسی نقش، اهمیت و جایگاه باغ‌های تاریخی در انتظام بخشی فضاهای پایدار شهری، با زنده سازی هویت و زیباسازی محیط کالبدی شهر، شناختی از اهمیت و نقش این باغ ها در ساماندهی منظر شهری بدست آید. باشد که زمینه ای برای توجه بیشتر در جهت حفظ و نگهداری از این باغ های زیبا و تاریخی فراهم گردد.

 

 

برای مطالعه ادامه مطلب روی فایل پیوشت شده کلیک کنید.

مرتضی

مدیر اجرایی ماهنامه شهر و منطر

وبگاه: www.phophic.com

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آپلود مقاله

الزامی *

 

اجتماعات و خبرنامه

درباره شهر و منظر

درگاه مجازی شهرومنظر فضایی است برای انعکاس جدیدترین رویدادها ، فن آوری ها و مقالات علمی در حوزه مباحث شهرسازی ، معماری منظر ، معماری ، محیط زیست و میراث فرهنگی .این درگاه مجازی وابسته به فصلنامه تخصصی شهرومنظر است و به منظور ایجاد دسترسی آسانتر کارشناسان ، مدیران شهری ، دانشجویان ، اساتید دانشگاه و فعالان و صاحب نظران مسائل شهری راه اندازی گردیده است. 

نماد الکترونیک شهرومنظر