شما اینجا هستید: خانهمقالاتمعماری منظرامواج نور و امواج زنده در معماری

امواج نور و امواج زنده در معماری

منتشرشده در معماری منظر
نوشته شده توسط  09 آبان 1395 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نور، عالم وجود است، ماهیت است. روشنایی و تاریکی در طبیعت وجود دارد، که خداوند در قرآن می‌فرمایند «و جعل ظلمات مع النور». در تقسیم‌بندی که انجام شده روشنایی، مربوط به بحث مهندسی و نورپردازی و آذین‌بندی، بخشی هنری است. خداوند در قرآن می‌فرمایند: والقمر النورا والشمس ضیا. ماه نور است و خورشید روشنایی است نور نیست، نور عالم شهود یا عالم محسوسات از ماه گرفته می‌شود. لذا ما تحت تأثیر ماه ور پدیده‌ای است که با وجود پیشرفت علوم و فنون هنوز ماهیت آن برای بشر مشخص نشده است. البته دانشمندان با بررسی نور در موقعیت‌های مختلف، پی به اکثر خواص نور برده‌اند، به‌طوری که امروزه ما قادریم رفتار نور را در اغلب واقعیت‌ها بر رفتار انسان‌ها پیش‌بینی کنیم. این پیش‌بینی‌ها رهنمون ما در عرصه نورپردازی موثر خواهد بود. نور یکی از عوامل موثر بر ارزش فضایی است و این عامل به این دلیل پر اهمیت است که قادر به تأثیرگذاری بر ادراک حسی در رفتارهای انسان می‌باشد. کم و زیاد شدن نور بر انسان تأثیر می‌گذارد و این تأثیر کمابیش ناآگاهانه، خلق و خوی انسان را تغییر می‌دهد. نور به رغم ماهیت غیرمادی و روحانیش از مقصود معماری جدایی‌ناپذیر است. چرا که معماری با وجود ویژگی‌های فیزیکی و عملکردش می‌تواند نشانگر دریافتی زیباشناسه باشد و با بهره‌گیری از نور به‌عنوان عنصری بنیادی حال و هوایی را خلق کند و عواطفی را برانگیزد. معمولاً در معماری از نور تعابیری انتزاعی (متافیزیکی)، فلسفی، نمادین و علمی می‌شود و هریک از این تعبیرها نیز بسیار موثر است. در بناهای مسکونی میان راه‌حل‌های معماری نور و آرمان‌های انتزاعی یا متافیزیکی بیشتر به چشم می‌آید. احساسات، کنش‌ها، دریافت و همچنین تندرستی انسان از نور و روشنایی تأثیر می‌گیرد. روشنایی با کیفیت خوب، می‌تواند کارایی دید "Visual performance" و عملکرد دیداری را تقویت و حس افراد را تقویت نماید؛ از طرف دیگر روشنایی نامناسب ممکن است ناخوشایند و تشویش‌آمیز باشد یا حتی مانع کارآیی دید شود.

معمار، همانند هر هنرمند یا صنعتگر دیگر، به ابزار خود می‌نگرد. شاعر به واژه‌ها، آهنگساز به نت‌ها و معمار، بیش از هر چیز به نور توجه دارد. مواد، جنسیت‌ها و نقوش پس از تبدیل شدن به نور است که به کمک چشم درک می‌شوند. بنابراین، گوهر معماری، نور است و منبع اصلی آن نور خورشید. بناهای امروزی اغلب نوری گسترده و یکنواخت دارند و از این لحاظ نورپردازی، ادراک ساختار فضا را دگرگون نمی‌کند. نور مناطق خشک و مرکزی ایران درخشنده و شدید است و سایه‌روشن‌هایی قوی ایجاد می‌کند. معماران این مناطق، حداکثر بهره را از نور محیط، در ارزش‌گذاری معماری برده‌اند. در فضای بیرون، فرم محدب و اغلب فاقد چین و شکن و شیار یا برجستگی گنبدها و طاق‌ها طیف وسیعی از سایه‌روشن را ایجاد می‌کند.هستیم نه خورشید، خورشید همه انرژی‌ها را به بار می‌آورد ولی اصل بازخوردهای انرژی را از ماه می‌گیرد

مریم

Programmer , web designer

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آپلود مقاله

الزامی *

 

اجتماعات و خبرنامه

درباره شهر و منظر

درگاه مجازی شهرومنظر فضایی است برای انعکاس جدیدترین رویدادها ، فن آوری ها و مقالات علمی در حوزه مباحث شهرسازی ، معماری منظر ، معماری ، محیط زیست و میراث فرهنگی .این درگاه مجازی وابسته به فصلنامه تخصصی شهرومنظر است و به منظور ایجاد دسترسی آسانتر کارشناسان ، مدیران شهری ، دانشجویان ، اساتید دانشگاه و فعالان و صاحب نظران مسائل شهری راه اندازی گردیده است. 

نماد الکترونیک شهرومنظر