شما اینجا هستید: خانهمقالاتمعماری منظرانعکاس هویت شهر در عناصر حجمی، مریم طهماسبی ارشلو

انعکاس هویت شهر در عناصر حجمی، مریم طهماسبی ارشلو

منتشرشده در معماری منظر
نوشته شده توسط  05 اسفند 1394 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

تعداد سفرها به کیش از دو که بگذرد، پرسه‌زنی باشی حساس به شهر و اتفاقاتش یا مسافر، حضور و کیفیت بسیاری از عناصرشهری را با تعجب نظاره خواهی کرد، از گیاهان کاشته شده تا مبلمان شهری. بیش از هرچیز شاید همین مبلمان شهری باشد که پررنگ‌تر از سایر عناصر، توجه همه را به خود جلب می‌کند. اگر مبلمان شهری به درستی در فضای شهری و طراحی آن ادغام شود، توانایی خلق هویت و کاراکتری ویژه و منحصربفرد را دارد ، درنتیجه یاری رسانِ ایجاد حس مکان در فضا خواهد بود. عموماً، 5 معیار در انتخاب مبلمان شهری نقش دارند: عملکرد و نقشی که مبلمان در فضا بازی خواهد کرد، محل قرارگیری آن‌ها، فرم ، نمود و جلوه مبلمان با توجه به ویژگی‌های فضا، استحکام و پایداری آن و در نهایت هزینه.

شهر کیش قرار بود و احتمالا هنوز هم این قرار پابرجاست که یکی از مقاصد اصلی توریستی و گردشگری نه تنها در سطح کشور که در سطح منطقه و کشورهای اسلامی باشد. این هدف اما نیازمند زیرساخت‌هایی از جمله فضاهای شهری هویتمند و مردم‌پسند است که چندان در این شهر به چشم نمی‌خورد. این امر را می‌توان در خرده‌فضاهای بی‌کیفیتی که در ساحلی زیبا رها شده‌اند، به‌راحتی مشاهده کرد. اگر از مکان‌یابی و طراحی فضاها در این شهر که خود می‌تواند موضوع مطلبی جداگانه باشد بگذریم، این فقدان کیفیت در مبلمان شهریِ کیش به شدت در ‌چشم بیننده خود را به رخ می‌کشد.

 آنچه در بالا برشمرده شد، اصولی بسیار ابتدایی در طراحی شهری است. در شهر کیش اما ظاهراً نیازی به حضور طراحان شهری برای طراحی فضاها و به تبع آن انتخاب مبلمان احساس نمی‌شده است. از نبود عملکرد و نقش بسیاری از مبلمان‌های نصب شده که بگذریم، فرم و ظاهر انتخاب شده بیش از هر جای دیگری برای زمینه‌ی شهرهای ساحلی چین مناسب است چراکه تمامی جزییات در این مبلمان‌ها یادآور فرهنگ و هویت چینی است. از همین رو است که آنچه می‌بینیم ساحل شهری در چین را یادآوری می‌کند نه کیش.

مجسمه‌های شهری ازجمله المان‌های مهم و تاثیرگذار در طراحی فضاهای شهری هستند. یکی از مهم‌ترین کارکردهای مجسمه‌های شهری خلق نوعی احساس تعلق به فضا و دمیدن روح به آن است. در شرایطی که نوعی هارمونی میان مجسمه و محیط زمینه وجود داشته باشد، استفاده‌کنندگان از فضا نوعی احساس آرامش و رضایت‌مندی خواهند داشت که به ایجاد حس مکان منجر خواهد شد. بنابراین مجسمه‌های شهری یکی از مهم‌ترین فاکتورهای فیزیکی هستند که طراحان شهری برای دست‌یابی به فضایی هویت‌مند می‌توانند به‌کار گیرند. اما ظاهراً مدیران شهر کیش در این زمینه هم نیازی به حضور طراحان شهری احساس نکرده‌اند. سوال بزرگتر اما اینجاست واقعاً‌کشور ایران هنرمند و مجسمه‌ساز آنقدر کم دارد که باید به مجسمه‌ی خرچنگ با مژه‌هایی بی‌نظیر در نقش گلجای و کودکی خوابیده در ساحل با مقیاس‌هایی غول‌آسا و مصالح و کیفیتی در این حد نازل دل خوش کند؟

 

مریم طهماسبی ارشلو، طراح شهری

 

نوا توکلی مهر

نوا توکلی مهر، سردبیر مجله «شهر و منظر»
- معمار منظر و پژوهشگر شهری
- عضو هیئت مدیره گروه «شهر و منظر»

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آپلود مقاله

الزامی *

 

اجتماعات و خبرنامه

درباره شهر و منظر

درگاه مجازی شهرومنظر فضایی است برای انعکاس جدیدترین رویدادها ، فن آوری ها و مقالات علمی در حوزه مباحث شهرسازی ، معماری منظر ، معماری ، محیط زیست و میراث فرهنگی .این درگاه مجازی وابسته به فصلنامه تخصصی شهرومنظر است و به منظور ایجاد دسترسی آسانتر کارشناسان ، مدیران شهری ، دانشجویان ، اساتید دانشگاه و فعالان و صاحب نظران مسائل شهری راه اندازی گردیده است. 

نماد الکترونیک شهرومنظر