شما اینجا هستید: خانهمقالاتمعماری منظرضرورت توجه به معماری اسلامی ایرانی در مناظر قزوین

ضرورت توجه به معماری اسلامی ایرانی در مناظر قزوین

منتشرشده در معماری منظر
نوشته شده توسط  24 دی 1394 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، حامد مانی‌فر در جلسه کمیسیون ماده 5 که ظهر امروز در اداره‌کل راه و شهرسازی قزوین برگزار شد، با اشاره به ضرورت توسعه روزافزون فعالیت‌های

اجرایی دستگاه‌ها در جامعه اظهار کرد: خدمات شهروندی باید به نحوی به مردم ارائه شود که سطح کیفی زندگی مردم را ارتقا بخشد.


وی افزود: لازم است عموم مسئولان و مدیران دستگاه‌های اجرایی با همفکری و در نظر گرفتن نیازها و دغدغه‌های سایر دستگاه‌ها برای حوزه کاری خود برنامه‌ریزی کنند تا زمینه توسعه برنامه‌های اجتماعی محقق شود.

این مسئول ادامه داد: برخی از مصوبات کمیسیون ماده 5 در راستای تأمین حقوق شهروندی و توسعه پایدار شهری است که با نظارت و پیگیری مستمر دستگاه‌های اجرایی از جمله شهرداری‌ها، سازمان نظام مهندسی و نظایر آن در سطح شهر محقق می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین تصریح کرد: دستگاه‌های یاد شده باید اقدامات اجرایی خود را به نحو مطلوب بررسی و به کمیسیون ماده 5 ارائه کنند تا تصمیم‌گیری نهایی برای آن انجام شود.

مانی‌فر اضافه کرد: اجرای الگوی معماری بر اساس طرح‌های اسلامی و ایرانی در منظره شهر، باید مورد توجه قرار گیرد که مصوبه آن در کمیسیون ماده 5 استان قزوین جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است.

 توجه مسئولان به نقش مناظر شهری در توسعه کیفی زندگی شهروندان اهمیت بسیاری دارد و هرگونه اقدام دستگاه‌ها باید با در نظر گرفتن نیاز جامعه صورت گیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین با اشاره به اهمیت بهبود محیط زیست و استفاده مطلوب از ظرفیت‌های شهروندی خاطرنشان کرد: گرایش هر چه بیشتر مردم به استفاده از وسایل حمل و نقل پاک مانند دوچرخه برای تردد خود در شهر، می‌تواند نقش مفید و اثرگذار در توسعه مطلوب شهری داشته باشد.

 

 برنامه‌ریزی مشترک و همه‌جانبه مسئولان دستگاه‌های اجرایی برای ایجاد زیرساخت‌های این عرصه و تشویق مردم برای استفاده از وسایل حمل و نقل پاک می‌تواند در ارتقای فرهنگی جامعه نقش اثرگذار داشته باشد.

 باید زیرساخت‌هایی برای طراحی منازل مسکونی در نظر گرفته شود تا بتوان زباله‌های تولید شده را به نحو مناسب جدا کرد و فاضلاب خانگی پیش از دفع نامناسب و هدر رفتن در صورت امکان برای مصارف کشاورزی و سایر نیازهای اجتماعی که منجر به کاهش مصرف سرانه آب می‌شود، مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین بیان کرد: تلاش برای تحقق برنامه‌های اجتماعی یاد شده و بسیاری دیگر از اقدامات مورد نظر مسئولان می‌تواند قزوین را به شهری شاداب و پرتوان برای مردم فراهم کند.

این مسئول با بیان اینکه همکاری دستگاه‌های اجرایی در امور مختلف مانند خدمات شهری علاوه بر ایجاد همدلی و همزبانی در مسئولان دستگاه‌ها منجر به ارائه خدمات مطلوب در امور گوناگون می‌شود، اظهار کرد: این امر بهبود و کیفی شدن فعالیت‌های اجتماعی را در عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی و نظایر آن به همراه دارد.

مانی‌فر بیان کرد: اداره‌ کل راه و شهرسازی قزوین تلاش دارد اقدامات لازم را در راستای ارتقای کمی و کیفی خدمات اجتماعی و هماهنگی با سایر دستگاه‌های اجرایی انجام دهد.

یادآور می‌شود؛ اداره‌کل راه و شهرسازی دبیرخانه کمیسیون ماده 5 است و جلسات مورد نیاز این حوزه را در زمان لازم و مقرر برگزار می‌کند.

رئیس برگزاری جلسه کمیسیون ماده 5 مرتضی روزبه استاندار قزوین است و در صورت عدم حضور وی، منوچهر حبیبی معاون هماهنگی امور عمرانی در این جایگاه قرار می‌گیرد.

گفتنی است؛ سازمان جهاد کشاورزی، اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اداره امور اراضی استان قزوین نیز به عنوان اعضای کمیسیون ماده 5 فعالیت می‌کنند.

مرتضی

مدیر اجرایی ماهنامه شهر و منطر

وبگاه: www.phophic.com

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آپلود مقاله

الزامی *

 

اجتماعات و خبرنامه

درباره شهر و منظر

درگاه مجازی شهرومنظر فضایی است برای انعکاس جدیدترین رویدادها ، فن آوری ها و مقالات علمی در حوزه مباحث شهرسازی ، معماری منظر ، معماری ، محیط زیست و میراث فرهنگی .این درگاه مجازی وابسته به فصلنامه تخصصی شهرومنظر است و به منظور ایجاد دسترسی آسانتر کارشناسان ، مدیران شهری ، دانشجویان ، اساتید دانشگاه و فعالان و صاحب نظران مسائل شهری راه اندازی گردیده است. 

نماد الکترونیک شهرومنظر