شما اینجا هستید: خانهمقالاتمعماری منظرترجيحات مردم از منظر ( هایده صادق زاده بنام)

ترجيحات مردم از منظر ( هایده صادق زاده بنام)

منتشرشده در معماری منظر
نوشته شده توسط  20 دی 1393 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)

چکیده

امروزه صنعتی شدن شهر ها و کمرنگ شدن معیارهای زیبایی شناختی در منظر شهری سبب دلزدگی شهروندان شده است. بنابراین ارزیابی ترجیحات مردم از منظر به عنوان راهکاری جهت شناخت نیازهای زیبایی شناسانه مردم و تعریف معیارها و ورود آنها به اصول طراحی می تواند به عنوان یک هدف دنبال گردد. هدف از مطالعات ترجيحات منظر، بررسي چگونگي و علت ترجيح يك منظر به مناظر ديگر توسط مردم است.به طور كلي بر اساس نتايجي كه بر پايه تحقيقات اخير استوار است مي توان عوامل كلي مانند عوامل فرهنگی و اجتماعی، تازگی محیط، آشنا بودن با محیط و سن را در تعيين ترجيحات منظر موثر دانست.

مقدمه

طراحی منظر به ویژه در محیط های شهری، بر پایه ترجیحات مردمی یکی از ملزومات دستیابی به توسعه پایدار و افزایش عدالت در جامعه می باشد. این امر افزایش حس هویت و مردم مداری در محیط های شهری را با خود به دنبال دارد.

امروزه صنعتی شدن شهر ها و کمرنگ شدن معیارهای زیبایی شناختی در منظر شهری سبب دلزدگی شهروندان شده است. از همین رو است که طراحی منظر بر اساس ترجیحات مردم باید بیش از پیش مورد توجه طراحان واقع شود. بنابراین ارزیابی ترجیحات مردم از منظر به عنوان راهکاری جهت شناخت نیازهای زیبایی شناسانه مردم و تعریف معیارها و ورود آنها به اصول طراحی می تواند به عنوان یک هدف دنبال گردد.

مریم

Programmer , web designer

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آپلود مقاله

الزامی *

 

اجتماعات و خبرنامه

درباره شهر و منظر

درگاه مجازی شهرومنظر فضایی است برای انعکاس جدیدترین رویدادها ، فن آوری ها و مقالات علمی در حوزه مباحث شهرسازی ، معماری منظر ، معماری ، محیط زیست و میراث فرهنگی .این درگاه مجازی وابسته به فصلنامه تخصصی شهرومنظر است و به منظور ایجاد دسترسی آسانتر کارشناسان ، مدیران شهری ، دانشجویان ، اساتید دانشگاه و فعالان و صاحب نظران مسائل شهری راه اندازی گردیده است. 

نماد الکترونیک شهرومنظر