شما اینجا هستید: خانهمقالاتطراحی فضای شهری و ارتکاب جرم

طراحی فضای شهری و ارتکاب جرم

منتشرشده در مقالات
نوشته شده توسط  31 تیر 1394 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نقش فضای شهری در نرخ ارتکاب جرائم
به قلم آقای حسن شفیعی: شاید تابه حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا برخی از جرائم در شهرها بیشتر از سایر جرائم رخ می دهد و یا در محله ای نسبت به محله دیگر نوع خاصی از جرائم بیشتر دیده شده است،عمدتا محل سکونت کسانی که مرتکب جرم می شوند منطقه ی خاصی از شهراست؟ ویا ویژگی های محل زندگی بر نوع جرم تاثیرگذار است؟

در پاسخ باید گفت بین فضای شهری، نرخ ارتکاب جرائم و نوع جرائم ارتکابی رابطه وجود خواهد داشت و ویژگی های فضایی محیطی شهر میتواند از پرورش دهنده جرائم خاصی باشد. در کلانشهرها و شهرهای بزرگ که اختلاف طبقاتی بین محل زندگی افراد دیده می شود هرچه بسمت جنوب شهر برویم نرخ بزهکاری افزایش می یابد و حتی بین محیط فضای شهری و شکل گیری شخصیت افراد رابطه وجود دارد.
با شکل گیری اجتماعات بشری و شکل گیری شهرها، روند وقوع جرم رو به فزونی نهاد و هرچه این اجتماعات گسترده تر گردد دامنه وقوع جرم نیز افزون می گردد و لزوم مبارزه با آن و برنامه ریزی در جهت پیشگیری از جرم امری انکار ناپذیر و ضروری است.
بزهکاری از جمله مفاهیمی است که به شدت تحت تاثیر مشخصه های مکانی و زمانی ،زمینه های فرهنگی ،مناسبات اجتماعی ،ساختار اقتصادی و ملاحظات سیاسی قرار دارد. لزوم برقراری نظم و امنیت سبب شده است تا در تمامی جوامع همواره رویارویی با بزهکاری مورد توجه و حائز اهمیت باشد. برخی زمانها و مکانها دارای شرایطی هستند که احتمال وقوع بزه در آنها زیاد است.
بزهکاران برای ارتکاب جرائم به دنبال زمان و مکان مناسب هستند ، زمان و مکانی که حداقل خطر دستگیری و حداکثر منافع حاصل از بزهکاری را در برداشته باشد.
تغییر شرایط و وضعیت در زمانها و مکانهای خاص می تواند به شکل قابل توجه ای در کاهش جرائم موثر می باشد.
به بیان دیگر محیط ، وضعیت و شرایطی که بزهکار فرصت مناسبی جهت ارتکاب بزه در آن بدست می آورد. تغییر و از بین بردن این فرصت ها و موقعیت ها می تواند امکان ارتکاب جرم را از وی سلب نموده و یا د شوار کند و خطرات ناشی از ارتکاب بزه را برای مجرمان افزایش دهد. ویژگی های کالبدی و خصوصیات اجتماعی ؛اقتصادی و فرهنگی حاکم بر برخی محدوده های شهری موجب شکل گیری فرصت ها و اهداف مجرمانه می شود.بدین ترتیب در محدوده شهرها کانون هایی شکل می گیرد که تعداد جرائم بسیار بالاتری در مقایسه با محدوده های دیگر دارد.
فضای شهری به مفهوم صحنه ای است که فعالیت های عمومی زندگی شهری در آنها به وقوع می پیوندد. خیابانها ،میادین ،پارک ها و کوچه ها فعالیت های انسانی را شکل می دهد.
خیابانها ،میادین،پارک ها ،پیاده رو ها و سایر فضاهای عمومی مکانهایی نیستند که حتما جرم در آن روی می دهد بلکه ساختار و نحوه طراحی آنها می تواند موجب بازدارندگی فعالیتهای مجرمانه شده و امنیت شهری را بهبود بخشد . پس با طراحی مناسب و دقیق می توان از فرصت های مجرمانه که معلول طراحی نامناسب فضاست کاسته و درنهایت از وقوع جرم پیشگیری می کند.
بنابراین تاثیر گذاشتن بر عوامل محیطی و فضاهای شهری خیلی راحت تر از تغییر و مبارزه با ضعف های بشری و اصطلاح شخصیت افراد است و به عبارت دیگر طراحی نامناسب و استفاده درست از محیط می تواند علاوه بر پیشگیری از وقوع جرم، کیفیت زندگی اجتماعی را بهبود بخشیده و در نتیجه از بسیاری از جرائم جلوگیری و پیشگیری خواهد شد.

حسن شفیعی؛ کارشناس ارشد حقوق جزا و جرمشناسی/ مشاور حقوقی اداره راه و شهرسازی

 

مریم

Programmer , web designer

 

محتوای بیشتر در این بخش: « بررسی راههای فعال تر کردن شهرها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آپلود مقاله

الزامی *

 

اجتماعات و خبرنامه

درباره شهر و منظر

درگاه مجازی شهرومنظر فضایی است برای انعکاس جدیدترین رویدادها ، فن آوری ها و مقالات علمی در حوزه مباحث شهرسازی ، معماری منظر ، معماری ، محیط زیست و میراث فرهنگی .این درگاه مجازی وابسته به فصلنامه تخصصی شهرومنظر است و به منظور ایجاد دسترسی آسانتر کارشناسان ، مدیران شهری ، دانشجویان ، اساتید دانشگاه و فعالان و صاحب نظران مسائل شهری راه اندازی گردیده است. 

نماد الکترونیک شهرومنظر