شما اینجا هستید: خانهمقالاتخدمات شهریخصوصیات یک مجسمه شهری

خصوصیات یک مجسمه شهری

منتشرشده در خدمات شهری
نوشته شده توسط  04 تیر 1393 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مجسمه‌های شهری به عنوان عناصری هنری و البته مفهوم‌گرا مي‌توانند راهکاری برای تغییر سیمای هر شهر باشند.

ضرورت ایجاد فضاهای حجمی و نیاز به بهره‌مندی شهروندان از هنر و دلایلی شبیه به این به برگزاری سمپوزیوم مختلف داخلی و بین‌المللی مجسمه‌های شهری در کلانشهر تهران انجامیده و مجسمه‌های برگزیده در این سمپوزیوم ها نیز هم اکنون در نقاط مختلف شهر و بیشتر آنها در باغی به نام باغ هنر در معرض دید قرار خواهند گرفت اما انگار هنوز تا دریافت بهترین کارکردها از مجسمه‌های شهری بخصوص در تهران راه بسیار پیش‌روست...

مجسمه‌های شهری نه تنها به غنای بصری شهر و فضای زیست اجتماعی ما کمک مي‌کنند، بلکه به عنوان نمادها و نشانه‌هایی از فرهنگ و هویت جمعی ما قابل استناد هستند و از این بابت است که باید رویکردی تازه‌تر و جدی‌تر به آنها داشت.

مجسمه‌های شهری که قبل از هر چیز به ایجاد تنوع در فضای بصری شهرها کمک مي‌کنند بایستی حائز ویژگی‌هایی باشند از جمله این مجسمه ها از آن دسته آثار هنری هستند که در ارتباط مستقیم با مردم قرار داشته و تفاوت‌هایی اساسی با انواع مجسمه‌هایی که در موزه‌ها و گالری‌ها مي‌بینیم دارند. این نوع مجسمه‌ها باید از منظر زیبایی‌شناختی یک اثر هنری کامل باشند، به این معنی که در خلق آنها نباید تنها به کارکردشان توجه داشت. بلکه باید بتوانند با روحیات جمعی مردم و واقعیت‌های اجتماعی آنان ارتباط برقرار کنند. هر فضا و موقعیتی فرهنگ خاص خودش را دارد و مجسمه‌ای که در آن فضا قرار مي‌گیرد باید با موقعیت و فرهنگ مردمي‌‌که از مقابلش مي‌گذرند سنخیت داشته باشد.

مجسمه‌های شهری باید بتوانند به سرعت تاثیر زیبایی‌شناختی بر مخاطب خود بگذارند چرا که مخاطب این آثار تنها برای دیدن آنها به شهر نمي‌آیند و در نهایت این مجسمه‌ها باید بتوانند پیام و مفهومشان را به سرعت به مخاطبان خود انتقال دهند.

از ویژگی‌های مفهومی و هنری مجسمه‌های شهری که بگذریم، یکی از مهمترین نکات درباره چنین مجسمه‌هایی، موادی است که در ساخت آنها به کار گرفته مي‌شود. طبیعی است در ساخت مجسمه‌های شهری باید از مواد و مصالحی استفاده شود که بالاترین کیفیت را به دست دهند و بعد از چند صباحی از بین نروند. موادی که در مقابل شرایط جوی و نیز کنجکاوی‌های برخی شهروندان دوام و ماندگاری قابل توجهی داشته باشند.

اگرچه مجسمه‌های شهری حائز ویژگی‌های خاصی برای ماندگاری هستند اما مي‌توان در ساخت آنها با به کارگیری از هر نوع ماده‌ای به جذابیت آن افزود اما لازم است مواد ماندگاری ارائه کرد تا این مجسمه ها ماندن در فضای شهر و در زیر نور خورشيد و بارش باران و برف و... را سالم بمانند

وقتی هنرمند مجسمه‌سازی اثری برای دل خود خلق مي‌کند و یا مخاطبی که علاقه خاص به مجسمه دارد و برای دیدن آنها به گالری‌ها یا موزه‌ها مي‌رود، معنای مجسمه با این نگاه متفاوت تر از زمانی است که یک هنرمند اثری برای جامعه خلق مي‌کند، تفاوتی که از سهم مردم جامعه و شهروندان ناشی مي‌شود.

بی‌تردید مجسمه‌های شهری تنها امکانی برای تغییر فضای بصری شهر نیستند و مي‌توان از آنها کارکردهای دیگر هم انتظار داشت. یک مجسمه شهری مي‌تواند، یک نماد شهری محسوب شود. شاید اگر هر شهر یا حتی مناطق مختلف هر شهر به مجسمه ای به مثابه نماد و سمبل آن منطقه آراسته شوند بتوان تاثیری مضاعف از مجسمه‌های شهری گرفت.

البته این تاثیرگذاری پیش شرط هایی دارد و آن اینکه 50 درصد هویت یک مجسمه شهری به موقعيت آن در شهر بستگی دارد. در حقیقت نیمي ‌از تاثیر گذاری هنرمند بر مردم به واسطه اثرش امکان پذیر مي‌شود و نیمی دیگر به انتخاب جای مناسبی برای آن مجسمه در شهر مربوط است. موقعیت مناسب یک مجسمه در شهر مي‌تواند آن مجسمه را زنده کند و یا برعکس. مکان گزینی برای مجسمه های شهری، اگر از ساخت آن بیشتر و موثرتر نباشد کمتر از آن هم نیست. پس طراحی شهر برای نصب آثار فاخر و ماندگار شهری یک وظیفه مهم مدیریت شهری است که شهر را برای خلق آثار ماندگار مهیا می کند.

مرتضی

مدیر اجرایی ماهنامه شهر و منطر

وبگاه: www.phophic.com

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آپلود مقاله

الزامی *

 

اجتماعات و خبرنامه

درباره شهر و منظر

درگاه مجازی شهرومنظر فضایی است برای انعکاس جدیدترین رویدادها ، فن آوری ها و مقالات علمی در حوزه مباحث شهرسازی ، معماری منظر ، معماری ، محیط زیست و میراث فرهنگی .این درگاه مجازی وابسته به فصلنامه تخصصی شهرومنظر است و به منظور ایجاد دسترسی آسانتر کارشناسان ، مدیران شهری ، دانشجویان ، اساتید دانشگاه و فعالان و صاحب نظران مسائل شهری راه اندازی گردیده است. 

نماد الکترونیک شهرومنظر