شما اینجا هستید: خانهمقالاتبرنامه ریزی و مدیریت شهریطراحی مشارکتی در فضاهای عمومی: رویکردی میان رشته ای در توسعه مبلمان شهری

طراحی مشارکتی در فضاهای عمومی: رویکردی میان رشته ای در توسعه مبلمان شهری

نوشته شده توسط  11 مرداد 1393 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

چکیده:
امروزه شهرها با سرعت روزافزون در حال توسعه هستند و در پی آن اهمیت فضاهای عمومی افزایش یافته است. این مقاله در صدد است تا نقش مبلمان شهری را در این زمینه بررسی کند و رویکرد ویژه¬ای را برای طراحی و توسعه مطلوبتر آنها ارائه دهد. طراحی مشارکتی رویکردی جایگزین است که تمام گروههای ذینفع و مرتبط با موضوع را در بحث طراحی دخالت می¬دهد و در آن عامه مردم، برنامه¬ریزان شهری، سیاست¬گذاران و طراحان در فرآیند طراحی مبلمان شهری مشارکت می¬کنند. طراحی مشارکتی رویکردی میان¬رشته¬ای است که در آن هر یک از اعضای شرکت¬کننده با دیدگاه متفاوت خود به نیازهای فضای شهری، در طراحی دخالت کنند. در این نوشتار امکان بهره¬گیری از این رویکرد در طراحی مبلمان شهری، تفاوت آن با رویکردهای مشورتی و کاربر محور، و مزیتها و چالشهای پیش روی آن بررسی می¬شود. طبق نتیجه، توسعه مبلمان شهری بر اساس رویکرد مشارکتی مزیتهای زیادی برای فضاهای عمومی در پی دارد؛ کاهش واندالیسم و بیگانگی شهری و تقویت حیات اجتماعی برخی از این مزیتها هستند. مخلوط شدن نقش اعضای گروه با یکدیگر و تغییر ساختارهای رایج قدرت، ناخرسندی فروشندگان از توزیع قدرت کنترل میان کاربران و کاهش سلطه رقابت و تبلیغ، و تلاش برای متقاعد کردن دولتها و سیاستمداران برای سرمایه¬گذاری در پروژه¬های طراحی مشارکتی از جمله چالشهای رویکرد مشارکتی است.
کلید¬واژه¬ها: طراحی مشارکتی، آفرینش مشارکتی، ماهیت میان¬رشته¬ای، فضاهای عمومی، مبلمان شهری
 

رومینا حماطی

 

 

 

Web designer

Honorary member of eJournal shahromanzar

Other activities,photographer

Art and Fine Art at the channel top publishing photos Click to subscribe
You can also follow my activities on Instagram

if u want to know more than about me visit my website
 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آپلود مقاله

الزامی *

 

اجتماعات و خبرنامه

درباره شهر و منظر

درگاه مجازی شهرومنظر فضایی است برای انعکاس جدیدترین رویدادها ، فن آوری ها و مقالات علمی در حوزه مباحث شهرسازی ، معماری منظر ، معماری ، محیط زیست و میراث فرهنگی .این درگاه مجازی وابسته به فصلنامه تخصصی شهرومنظر است و به منظور ایجاد دسترسی آسانتر کارشناسان ، مدیران شهری ، دانشجویان ، اساتید دانشگاه و فعالان و صاحب نظران مسائل شهری راه اندازی گردیده است. 

نماد الکترونیک شهرومنظر