شما اینجا هستید: خانهمقالاتبرنامه ریزی و مدیریت شهریتبيين نقش رواناب و مديريت آبخيز از زاويه منظر شهری / ع.ابريشمی

تبيين نقش رواناب و مديريت آبخيز از زاويه منظر شهری / ع.ابريشمی

نوشته شده توسط  24 خرداد 1393 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مسئله بحران آب و توسعه تكنیك‌های استحصال آب با تاكید بر جمع آوری و بهره برداری آب از سطوح نفوذ ناپذیر شهری در دهه اخیر مزید بر علت شده و بدین سبب شاهد فرم‌ها و سامانه‌های شبكه‌ای جدیدی با كاركرد جوی در شهر هستیم. ارزش حسی جریان آب به جهت صوت و نما در كنار قابلیت‌های تلطیف دما و رطوبت محیط، در اكثر راهبردهای استحصال آب شهری مورد غفلت واقع شده و در حاشیه قرار دارند. در صورتی كه از زاویه منظر شهری می‌توان سامان مقتضی را در جهت ارتقاء كیفیت بصری و حسی شهر به چنین امكاناتی بخشید. در این مطالعه با مروری بر تجربه‌های جهانی در سامان‌دهی كانال‌ها و مسیل‌های شهری در اقلیم‌های مختلف، به بررسی اجمالی زمینه‌های تلفیق اهداف ارتقاء منظر شهری و استحصال آب شهری، با در نظر گرفتن اقتضائات مدیریت جامع حوزه آبخیز و آبخیزداری شهری پرداخته شده است.

هدف این مطالعه ارائه راهكارهایی متناسب با اقلیم ایران برای افزایش بهره‌وری از ضرورت واقع شده در استحصال آب از سطوح آبگیر باران در سطح شهر، با استفاده از تكنیك‌‌ها و فنون طراحی شهری می‌باشد. نتایج این بررسی فارغ از تحلیل‌های اقتصادی نمی‌توانند به عنوان راهبردی قطعی به بخش اجرا ارائه شوند. از این رو لازم است بستر تجربیاتی از این قبیل حداقل به عنوان نمونه مطالعاتی در شهرهایی كه با بحران منظر بی سامان شهری مواجه هستند فراهم گردد. چنین پیشنهادی را می‌توان در غالب شرح خدمات مطالعات طراحی شهری و یا طرح‌های آبخیزداری شهری به صورت رسمی ابلاغ و اجرا نمود.

مرتضی

مدیر اجرایی ماهنامه شهر و منطر

وبگاه: www.phophic.com

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آپلود مقاله

الزامی *

 

اجتماعات و خبرنامه

درباره شهر و منظر

درگاه مجازی شهرومنظر فضایی است برای انعکاس جدیدترین رویدادها ، فن آوری ها و مقالات علمی در حوزه مباحث شهرسازی ، معماری منظر ، معماری ، محیط زیست و میراث فرهنگی .این درگاه مجازی وابسته به فصلنامه تخصصی شهرومنظر است و به منظور ایجاد دسترسی آسانتر کارشناسان ، مدیران شهری ، دانشجویان ، اساتید دانشگاه و فعالان و صاحب نظران مسائل شهری راه اندازی گردیده است. 

نماد الکترونیک شهرومنظر