شما اینجا هستید: خانهمقالاتطراحی شهریشهرهای زنده برای به زيستن

شهرهای زنده برای به زيستن

منتشرشده در طراحی شهری
نوشته شده توسط  17 شهریور 1395 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

شهر پديده‌اي دو گانه است. پديده‌اي كه مفهومي متفاوت و در عين حال منسجمي مي‌تواند داشته باشد. اگر يك شهر را به عنوان يك منظومه زيستي منسجم بدانيم، كه داراي يك مفهوم كلي است، مي‌توان از دو منظر مورد توجه قرار داد. منظر اول، از ديدگاه شهرونداني كه در آن شهر زندگي مي كنند. كساني كه با كالبد و پيكره شهر ارتباط دارند. در فضاهاي مختلف آن زندگي مي‌كنند و از خدمات و امكان آن استفاده مي‌كنند و در واقع شهروندان واقعي و دائمي شهرشان هستند. منظر دوم هم از ديدگاه كساني كه شهروندان آن شهر نيستند و تصويري كلي از آن شهر را در اختيار دارند. افرادي كه با ديدن سيما و ظاهر يك شهر و آنچه كه مردمانش مي‌نمايانند، مي‌توانند تصويري براي خود از شهر مورد نظر به وجود آورند.
درك اين دو منظر مي‌تواند متفاوت باشد. اما در عين حال مي‌تواند انسجامي دروني داشته باشد. به عنوان مثال دو مفهوم «شهروند تهران» و «شهروند مشهد» تفاوت بسياري با هم دارد. اول از منظر اينكه هر كدام از اين دو شهروند در يك شهر متفاوت با اقليم و محيط زيست متفاوت يا همسان زندگي مي‌كنند. نوع امكانات و خدماتي كه در هر شهر وجود دارد، مي‌تواند تفاوت داشته باشد و شيوه زندگي هر شهروند نيز مي‌توان با آن ديگري متفاوت باشد. از منظر دوم نيز تلقي هر كدام از اين شهروندان از يكديگر نيز مي‌تواند ناشي از يك تصوير دروني متفاوت باشد.
در يك كلام مي‌توان گفت كه هر شهر روحي متفاوت و منحصر به خود دارد. روح يك شهر بيانگر زندگي است كه در آن جريان دارد. مي‌توان براي يك شهر روحي زيبا تصور كرد. مي توان براي شهري ديگر روحي سخت و سنگين. آنچه در درك زيبايي و زشتي روح يك شهر موثر است، تعلق و حس شهروندان نسبت به يك شهر است. در واقع روح هر شهر تنها برآمده از مهندسي و معماري آن نيست. بلكه روح يك شهر از ساكنان و شهروندانش نشات گرفته‌است.
اين شهروندان هر شهر هستند كه مي‌توانند تصويري ماندگار براي خود يا شهروندان ديگر شهرها كه از منظري متفاوت به شهرشان مي‌نگرند ايجاد كرد. فقط كافي است شهروندان هر شهر براي آنكه تصويري زيبا ايجاد كنند، حركتي كوچك را به وجود آورند.
هنگامي كه به شهري توسعه يافته مي‌روم از ديدن زيبايي و تميزي يك شهر شگفت زده شويم. اما واقعيت اين است كه آنچه در شكل گيري روح يك شهر موثر است، تنها فعاليت‌هاي مديران و مسئولان هر شهر نيست. بلكه شهروندان شهرهاي مختلف براي ايجاد زيبايي‌ها تاثيري بسيار دارند.
مشاركت شهروندان براي ايجاد حس زيبايي چه از منظر شهروندي كه خود در آن شهر زندگي مي‌كند و چه از منظر دوم، مي‌تواند روح يك شهر را تغيير دهد.
شايد ديدن تصويري از گلدان‌هايي كه بر بالكن خانه‌ها جاي گرفته است، حس هر شهروند تغيير كند. شايد ديدن يك تصوير زيبا از زندگي گياهي در فضاهاي زيستي، حس حيات و زندگي در ما افزايش يابد. هر چه هست اقدامي كوچك از سوي هر شهروندي مي‌تواند علاوه بر ايجاد حس زيبايي در درون هر شهروند، باعث افزايش حس روح زندگي در تصوير كلي يك شهر شود.
واقعيت اين است كه طبيعت، مي‌تواند زندگي را به شهرهايمان بازگرداند. اگر مسئولان شهري بوستان‌هاي تازه مي‌سازند، فضاي سبز شهري را توسعه مي‌دهند و باعث افزايش فضاهاي فراغتي مي‌شوند، شهروندان نيز مي‌توانند با گذاشتن گلداني بر روي بالكن خانه‌ها شهرشان را زيباتر كنند. شهري كه در آن زندگي مي كنند و مي‌تواند روحي زيبا داشته باشد.

مریم محمدی

Programmer , web designer

 

محتوای بیشتر در این بخش: « مبلمان در منظر شهری نو شهرها »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آپلود مقاله

الزامی *

 

اجتماعات و خبرنامه

درباره شهر و منظر

درگاه مجازی شهرومنظر فضایی است برای انعکاس جدیدترین رویدادها ، فن آوری ها و مقالات علمی در حوزه مباحث شهرسازی ، معماری منظر ، معماری ، محیط زیست و میراث فرهنگی .این درگاه مجازی وابسته به فصلنامه تخصصی شهرومنظر است و به منظور ایجاد دسترسی آسانتر کارشناسان ، مدیران شهری ، دانشجویان ، اساتید دانشگاه و فعالان و صاحب نظران مسائل شهری راه اندازی گردیده است. 

نماد الکترونیک شهرومنظر