شما اینجا هستید: خانهمقالاتطراحی شهریواکاوی نقش و کارکرد بازارهای سنتی در ایران و کشورهای اسلامی(نوید پاک نژاد)

واکاوی نقش و کارکرد بازارهای سنتی در ایران و کشورهای اسلامی(نوید پاک نژاد)

منتشرشده در طراحی شهری
نوشته شده توسط  05 بهمن 1393 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

چکیده:

بازار که ریشه آن به فارسی میانه باز می گردد، اصطلاحی است که بر بخشی ثابت یا متغیر با محدوده ای معین از نواحی شهری و روستایی اطلاق می شود که در آن انواع داد و ستد و مبادلات کالا و خدمات صورت می گیرد. این واژه در نتیجه کارکردگسترده در شهرها و اثر فراوان آن بر روند توسعه سکونتگاه ها به یکی از عناصر اصلی شهری و روستایی تبدیل شده و هویتی با عنوان «مرکز اقتصادی» یافته است. بنابر شواهد و بررسی های صورت گرفته می توان گفت از آنجا که نشانه قابل استنادی از مراکز باستانی و تمدنی مشرق زمین و حتی مغرب زمین به دست نیامده، مجموعه بازار یکی از بزرگ ترین دستاوردهای تمدن اسلامی است و هنگامی که بلاد شهرهای مختلفی در قلمرو اسلامی قرار گرفت، بازار به یکی از وجوه مشترک شهرهای اسلامی درآمد و علی رغم دگرگونی های ساختاری و کارکردی، هنوز از ویژگی های اصلی شهر اسلامی به شمار می رود.

حال امروزه در فضاهای شهری امروزی، مراکز خرید جذابیتی آنچنانی برای شهروندان ندارند و اغلب صرفأ جنبه اقتصادی یافته اند. حیات شهری در کالبد آنها جاری نیست و تعاملات اجتماعی سازنده در آنها برقرار نمی شود. با احیای بازارهای سنتی شهرها و الگوبرداری از مفاهیم اصیل آنها در طراحی و ساخت فضاهای شهری امروزی، جذابیت فضاهای شهری را افزایش و حضور مردم را در این مکان ها پررنگ تر نماییم.

هدف نوشتار حاضر این است که ضمن بیان ویژگی ها و عناصر اصلی بازارهای بزرگ و مرکزی (سنتی) در ایران و کشورهای اسلامی نشان دهد که هنوز هم بازارهای سنتی مناسب ترین محل کسب درآمد و خرید اجناس می باشد. این مقاله با استفاده از روش توصیفی تحلیلی، به بررسی ویژگی ها عناصر بازارهای سنتی می پردازد.

کلمات کلیدی:بازار، منظر، کشورهای اسلامی، ویژگی ها

 

مریم محمدی

Programmer , web designer

 

1 نظر

  • پیوند نظر  حسین صمدی حسین صمدی سه شنبه, 14 ارديبهشت 1395 ساعت 09:10

    با سلام درخواست همکاری

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آپلود مقاله

الزامی *

 

اجتماعات و خبرنامه

درباره شهر و منظر

درگاه مجازی شهرومنظر فضایی است برای انعکاس جدیدترین رویدادها ، فن آوری ها و مقالات علمی در حوزه مباحث شهرسازی ، معماری منظر ، معماری ، محیط زیست و میراث فرهنگی .این درگاه مجازی وابسته به فصلنامه تخصصی شهرومنظر است و به منظور ایجاد دسترسی آسانتر کارشناسان ، مدیران شهری ، دانشجویان ، اساتید دانشگاه و فعالان و صاحب نظران مسائل شهری راه اندازی گردیده است. 

نماد الکترونیک شهرومنظر