شما اینجا هستید: خانهمقالاتراهنمای ارسال مقالات

راهنمای ارسال مقالات

راهنمای ارسال مقالات :


1-    مقالات صرفا از طریق صفحه ارسال در تارنمای شهر و منظر (https://rd.shahromanzar.org)  پذیرفته می شوند.
2-    فصلنامه تخصصی شهر و منظر در کلیه زمینه های طراحی محیطی شامل معماری، معماری منظر، برنامه ریزی شهری و منطقه ای، طراحی شهری، طراحی محیط زیست، طراحی صنعتی مقاله علمی می پذیرد. بدیهی است کلیه مقالات و پژوهش های میان رشته ای مرتبط با حوزه های فوق الذکر نیز مشمول پذیرش  جهت بررسی و داوری خواهند بود.
3-     همراه با ارسال مقاله لازم است تا درخواست مکتوب حاوی عنوان مقاله و نام نویسنده (یا نویسندگان)، همچنین عنوان رشته تحصیلی و سمت شغلی نامبردگان که به تأیید هر یک از آنها نیز رسیده باشد، ارسال گردد. امضای این برگه به منزله تایید اصالت محتوای مقاله ارسالی و رعایت تمامی قوانین مربوط به حقوق دیگر مولفین در مراحل تولید مقاله خواهد بود.
4-    ضروری است یک نفر ازمیان نویسندگان هر مقاله به عنوان نویسنده طرف مکاتبه (Corresponding Author) مشخص شود تا مکاتبات فصلنامه از طریق نامبرده انجام گردد.
5-    حداکثر تعداد نویسندگان در یک مقاله، 4 نفر می باشد.
6-   درج نام و نام خانوادگی نویسنده یا نویسندگان همراه با شماره تلفن تماس و آدرس پست الکترونیک در مقاله الزامی است.
7-    لازم است نویسنده طرف مکاتبه، دو همکار متخصص و یا صاحبنظر با درجه استادیار در موضوع مقاله را (به غیر از سایر نویسندگان احتمالی مقاله) جهت همترازخوانی (peer  review) با هماهنگی خود ایشان، به نشریه معرفی نمایند. فصلنامه شهر و منظر نیز دو متخصص را جهت همترازخوانی کور (Blind Peer Review)، انتخاب نموده و مقالات را بدون ذکر نام نویسندگان برای بررسی ارجاع خواهد داد.
8-    هزینه همتراز خوانی و داوری، بعد از وصول مقاله و برآورد به اطلاع ارسال کنندگان خواهد رسید.  
9-    درج مقالات در نشریه به معنی تایید کامل محتوای علمی آن توسط هیات تحریریه نشریه نبوده، لذا مسئولیت صحت مطالب هر مقاله بر عهده نویسنده یا نویسندگان آن می باشد.
10-    در خصوص مقالات پذیرفته شده، پس از اعلام نتیجه  نویسنده می باید ظرف مدت یک هفته نسبت به ارسال چکیده انگلیسی مقاله اقدام نماید.
11-    فصلنامه از پذیرفتن ترجمه و مقالاتی که قبلا در نشریه یا سایت دیگری منتشر شده باشد معذور است.
12-    مقالات پس از دریافت و بررسی اولیه به هیئت تحریریه و شورای علمی فصلنامه ارجاع داده می شود. پذیرش نهایی مقاله منوط به تصویب آن در هیئت تحریریه و شورای علمی پس از بررسی همتراز خوانان و تغییرات احتمالی آن خواهد بود.
13-    اصل کلیه مقالات ارسالی (در صورت تأیید یا رد مقاله) در آرشیو مجله نگهداری می شود. لذا مقاله های رسیده به هیچ عنوان مسترد  نخواهد شد. ارسال کنندگان، تمامی حقوق مربوط به انتشار مقاله را به این ترتیب به فصلنامه تخصصی شهر و منظر واگذار خواهند کرد.
14-     سه نسخه رایگان پس از چاپ در اختیار نویسندگان مقالات قرار خواهد گرفت.

راهنمای نگارش مقالات :
1-    ساختار هر مقاله از  قسمت های زیر تشکیل می شود و رعایت آن برای تدوین مقاله الزامی است:
•    چکیده : شامل بیان مساله (اهمیت موضوع، وضع موجود، دغدغه نگارنده)،  هدف و روش تحقیق و نتیجه‌گیری است.
•    واژگان کلیدی : نویسنده باید مباحث مهم خود را به صورت تک واژه  یا دو واژه جستجو نشان دهد. واژه‌های کلیدی حداکثر شامل 6 مورد و حداقل 4 مورد است.
•    مقدمه  و بیان مساله: مدخل مقاله و کلام نویسنده است که به شرح مسئله می‌پردازد.
•    چارچوب نظری و پیشینه تحقیق : تشریح تحقیقات انجام شده مرتبط با موضوع بر اساس مقالات علمی و گزارشهای چاپ شده
•    روش و متدولوژی انجام پژوهش
•     یافته ها و راه حل ها
•    نتیجه‌گیری : قسمتی است که سؤالات اصلی مقاله را پاسخ می‌دهد و بر اثبات یا رد فرضیه تأکید می‌کند. در نتیجه‌گیری، مقدمه، ارجاع و دلیل آورده نمی‌شود.
•     فهرست منابع : تاریخ و بروز بودن منابع مورد استفاده، در ارزشیابی مقاله تاثیرگذار می باشد.
•    تیترهای موجود در متن کلا به سه گروه تیترهای اصلی و فرعی و زیر فرعی مورد استفاده قرار می گیرند.
2-    در استناد به منایع و مآخذ های بهره برداری استفاده از روش ارجاع  APA   (American Psychological Associations) الزامی است.
3-    علایم اختصاری، معادل واژه‌ها و توضیحات می‌باید تحت عنوان پی‌نوشت‌ها در انتهای مقاله آورده شود.
4-    جدول و نمودار و شکلهای داخل متن باید دارای شماره و عنوان باشد.


راهنمای تایپ و ارائه مقالات :
1-    مقالات می باید  با برنامه رایانه‌ای Word  حروف‌چینی شده باشد. مقالات ارسالی فاقد اشتباهات تایپی بوده، در حدود 4000 تا 6000 کلمه بدون احتساب جدول، و تعداد تصویر و نمودار و جداول جمعا 10عدد به صورت سیاه و سفید (با قلم BNazanin12 و فاصله خطوط single) باشد.
2-     مقالات بصورت یک ستونی و بدون حاشیه و تذهیب باشد.
3-    تصاویر مربوط به مقاله باید مستند (همراه با ذکر کامل مأخذ)، غیر تزئینی و از ارکان مقاله بوده و در متن به آنها ارجاع شده باشد و با فرمت JPEG و رزولوشن dpi300 به همراه نمودارها و جداول ارسال شود.
4-    کلیه کلمات و واژگانی که به ظاهر جدا هستند ولی یک واژه محسوب می شوند برای جدا کردان اجزا واژه حتمًا از فاصله کوتاه (Shift + Space)استفاده شود.
5-    تیترهای موضوعی باید  Bold و با قلم های 12 و13و 14 و 16 به ترتیب برای تیترهای زیر فرعی، فرعی، اصلی و عنوان مقاله تایپ شود.
6-    برای شماره گذاری و بولت گذاری حتما از روش شماره زدن خود نرم افزار استفاده شود.
7-    تمامی علامتهای «:» ،«؛» ،«،» ،«.» و ... به قسمت ماقبل خود بدون فاصله می چسبند ولی از قسمت مابعد خود یک فاصله  می گیرند.
 

آپلود مقاله

الزامی *

 

اجتماعات و خبرنامه

درباره شهر و منظر

درگاه مجازی شهرومنظر فضایی است برای انعکاس جدیدترین رویدادها ، فن آوری ها و مقالات علمی در حوزه مباحث شهرسازی ، معماری منظر ، معماری ، محیط زیست و میراث فرهنگی .این درگاه مجازی وابسته به فصلنامه تخصصی شهرومنظر است و به منظور ایجاد دسترسی آسانتر کارشناسان ، مدیران شهری ، دانشجویان ، اساتید دانشگاه و فعالان و صاحب نظران مسائل شهری راه اندازی گردیده است. 

نماد الکترونیک شهرومنظر