شما اینجا هستید: خانهمقالاتمعمارییک تجربه و دو مکان؛ نگاهی بر دو تالار کنسرت اثر برناد چومی

یک تجربه و دو مکان؛ نگاهی بر دو تالار کنسرت اثر برناد چومی

منتشرشده در معماری
نوشته شده توسط  فرنوش فارمر 17 شهریور 1392 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)


پس از «دُلاویلت»، چومی مشغول به طراحی مجموعه نمایشی و تالار کنسرت رُوان (2001-1998) شد. این مجموعه نزدیک به ورودی شهر رُوان واقع شده و به مثابه ابزاری شهری به منظور توسعه اقتصادی و فرهنگی منطقه عمل می‏کند.

 تالار اصلی با ظرفیت هشت هزار نفر، فضای عمومی باز و هفتاد هزار مترمربع فضای نمایشگاهی، فضاهای اصلی این مجموعه را تشکیل می‏دهند. طرح تالار کنسرت این مجموعه با قطری نزدیک به 107 متر، برخلاف فرم سنتی و قانونمند آمفی‏تئاتر، غیرقرینه است. این عدم تقارن، با تاثیر بر تقسیمات فضایی تالار، در کارکرد آن نیز بازتاب یافته است. ملاحظات آکوستیکی باعث شده تا سازه تالار، به صورت دو پوسته‏ای طراحی شود. پوسته درونی که بتنی است و پوسته بیرونی که از جنس آهن عایق و شیاردار است. ساخت این تالار تا سال 2001 به طول انجامید.

اما تالار کنسرت لیماژ (2007-2003)بازخوانی مفاهیمی است که وی در «تالار کنسرت رُوان» به‏کار گرفت، با این تفاوت که در این تجربه رویکردی جدید به ماده و سازه داشته است؛ «اگر معماری تجسّد یک مفهوم است، چه می‏شود اگر مفهوم ثابت بماند و ماده تغییر کند؟» این سوالی است که چومی مطرح می‏کند. او در این طرح با نگاهی دیگر به طراحی تالار کنسرت، الزامات این سوال را بررسی می‏کند.

در رُوان پوسته بیرونی بنا از استیل و پوسته درونی آن از بتن اکسپوز تشکیل شده بود. اما در لیماژ پوسته درونی از چوب و پوسته بیرونی از ترکیب چوب و صفحات سخت و شفاف پلی‏کربنات است. مکان قرارگیری تالار ایده استفاده از چوب را به چومی داد. این مجموعه در نزدیکی جنگلی با درختان کهن‏سال قرار گرفته است. همچنین در آن منطقه، صنعت تولید چوب و الوار رواج دارد. بنابراین در بدنه بیرونی بنا از قاب‏های چوبی در ترکیب با صفحات شفاف پلی‏کربنات استفاده شده است. راهبردی که چومی در این طرح به‏کار گرفته، تقابل میان مفهوم و بستر است. طرح پیکربندی دوپوسته‏ای و سیرکولاسیون درون آن نیز از نظر آکوستیکی و حرارتی بسیار کارآمد است. درواقع دلیل اصلی چنین برخوردی، حفظ انرژی و ملاحظات پایداری بناست. شومی در این‏باره می‏گوید: «پیش از فرم، مصالح برای من در اولویت قرار دارند، چرا که این مصالح است که بنا را توضیح می‏دهد».

تماشاخانه تصویر

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آپلود مقاله

الزامی *

 

اجتماعات و خبرنامه

درباره شهر و منظر

درگاه مجازی شهرومنظر فضایی است برای انعکاس جدیدترین رویدادها ، فن آوری ها و مقالات علمی در حوزه مباحث شهرسازی ، معماری منظر ، معماری ، محیط زیست و میراث فرهنگی .این درگاه مجازی وابسته به فصلنامه تخصصی شهرومنظر است و به منظور ایجاد دسترسی آسانتر کارشناسان ، مدیران شهری ، دانشجویان ، اساتید دانشگاه و فعالان و صاحب نظران مسائل شهری راه اندازی گردیده است. 

نماد الکترونیک شهرومنظر